This Nichicon radial aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 6.8 millifarads with a tolerance of 20%. It is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is packaged in a radial case with a diameter of 35mm and a height of 45mm. It is designed for general-purpose use and is not radiation hardened. The capacitor is RoHS compliant and available in a package quantity of 200.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 6.8mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 1.85inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 2.21mA |
| Length | 45mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 80V |
| RoHS | Compliant |