Nichicon LLG2G681MELC35 technical specifications.
| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Height | 35mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.56mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LLG |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |