Nichicon LLS2Z821MELB technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 0.984inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.15mA |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 3000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LS |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 180V |
| DC Rated Voltage | 180V |