The Nichicon LNT2C472MSE is a 4.7mF aluminum electrolytic capacitor with a radial package and a maximum operating temperature of 105°C. It features a tolerance of 20% and a voltage rating of 160V. The capacitor is RoHS compliant and has a leakage current of 2.6mA. It is available in a bulk packaging with 5 units per package. The capacitor is designed for general purpose use and has a maximum seated height of 4.055 inches.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LNT2C472MSE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 4.7mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 51mm |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 4.055inch |
| Lead Pitch | 0.866inch |
| Leakage Current | 2.6mA |
| Length | 100mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 4.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NT |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LNT2C472MSE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.