This 33mF aluminum electrolytic capacitor has a voltage rating of 250V and a tolerance of 20%. It is designed for chassis mount applications and has a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is RoHS compliant and features a general purpose design. It has a leakage current of 5mA and a ripple current of 17A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LNT2E333MSE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 33mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 100mm |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 10inch |
| Lead Pitch | 1.634inch |
| Leakage Current | 5mA |
| Length | 250mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 17A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NT |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LNT2E333MSE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.