The Nichicon NT 3.3mF 400V radial aluminum electrolytic capacitor features a general-purpose design with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a leakage current of 3.44mA and a ripple current of 15.4A. The capacitor is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 25. It is suitable for use in chassis mount applications with a screw termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LNT2G332MSEG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 63.5mm |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 5.197inch |
| Lead Pitch | 1.126inch |
| Leakage Current | 3.44mA |
| Length | 130mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 15.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NT |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LNT2G332MSEG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.