Nichicon LNT2G471MSEC technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 4.055inch |
| Lead Pitch | 0.5inch |
| Leakage Current | 1.3mA |
| Length | 100mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 3.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NT |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |