The Nichicon LNX2G332MSEHBB is a 3300uF aluminum electrolytic capacitor rated for 400VDC with a 20% tolerance. It features a low ESR type and a clamp mount termination style. The capacitor has a lifetime of 20000 hours and operates within a temperature range of -25°C to 85°C. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a size of 76.2 X 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNX2G332MSEHBB technical specifications.
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 12400mA |
| Leakage Current | 3446.74@5MinuA |
| Lifetime | 20000h |
| Size | 76.2 X 100mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |