The Nichicon LNX2G682MSEHBN is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 6800uF and a DC rated voltage of 400VDC. It has a tolerance of 20% and a ripple current of 21200mA. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a termination style of screw terminal. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNX2G682MSEHBN technical specifications.
| Capacitance | 6800uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 21200mA |
| Leakage Current | 4947.73@5MinuA |
| Lifetime | 20000h |
| Size | 76.2 X 170mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |