The Nichicon LNX2V182MSEFBB is a 1800uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 350VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a clamp mount termination style. The capacitor has a lifetime of 20000 hours and operates within a temperature range of -25°C to 85°C. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a size of 51 X 90.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNX2V182MSEFBB technical specifications.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 7300mA |
| Leakage Current | 2381.18@5MinuA |
| Lifetime | 20000h |
| Size | 51 X 90mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |