The Nichicon LNX2V272MSEFBB is a 2700uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 350VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a clamp mount termination style. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a size of 51 X 130. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C and has a lifetime of 20000 hours. The leakage current is 2916.33uA at 5 minutes, and the ripple current is 10300mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNX2V272MSEFBB technical specifications.
| Capacitance | 2700uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 10300mA |
| Leakage Current | 2916.33@5MinuA |
| Lifetime | 20000h |
| Size | 51 X 130mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |