This Nichicon LNX2V472MSEGBN capacitor features a capacitance of 4700uF, a voltage rating of 350VDC, and a tolerance of 20%. It has a low ESR type and a negative capacitance tolerance of -20. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a termination style of screw terminal. It operates within a temperature range of -25 to 85 degrees Celsius and has a lifetime of 20000 hours. The capacitor measures 63.5 X 130 in size and is designed for use in standard applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNX2V472MSEGBN technical specifications.
| Capacitance | 4700uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 14800mA |
| Leakage Current | 3847.73@5MinuA |
| Lifetime | 20000h |
| Size | 63.5 X 130mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |