Cap Aluminum Lytic 1000uF 400V 20% (51 X 60mm) Screw Terminal 6400mA 2000h 85°C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 6400mA |
| Leakage Current | 1900@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 51 X 60mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |