The Nichicon LNY2W182MSEFBN is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1800uF and a DC rated voltage of 450VDC. It features a tolerance of 20% and a ripple current of 7900. The capacitor has a leakage current of 2700 at 5 minutes and a lifetime of 2000. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a termination style of screw terminal. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 7900mA |
| Leakage Current | 2700@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 51 X 95mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |