The Nichicon LNY2W332MSEHBN is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 3300uF and a DC rated voltage of 450VDC. It has a tolerance of 20% and a ripple current of 12600. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and features screw terminal termination. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNY2W332MSEHBN technical specifications.
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 12600mA |
| Leakage Current | 3660@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 76.2 X 85mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |