The Nichicon LNY2W562MSEHBN is a 5600uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 450VDC and a tolerance of 20%. It features a high ripple current of 17600 and a low leakage current of 4760 at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has screw terminal termination style. It operates between -40°C and 85°C and has a lifetime of 2000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNY2W562MSEHBN technical specifications.
| Capacitance | 5600uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 17600mA |
| Leakage Current | 4760@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 76.2 X 125mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |