The Nichicon LNY2W822MSEJBB is a 8200uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 450VDC and a tolerance of 20%. It features a clamp mount termination style and a screw terminal connection. The capacitor has a lifetime of 2000 hours and operates within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LNY2W822MSEJBB technical specifications.
| Capacitance | 8200uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 20100mA |
| Leakage Current | 5000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 90 X 130mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |