This Nichicon LQR2V102MSECBN aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 1000uF and a DC rated voltage of 350V. It is a polarized component with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -25 degrees Celsius. The capacitor measures 100mm in length and has 2 terminals.