The Nichicon LQR2W821MSECBN is an 820uF electrolytic capacitor with a rated voltage of 450VDC and a tolerance of 20%. It features a screw terminal termination style and a construction of aluminum cylindrical can. The capacitor operates within a temperature range of -25°C to 85°C. It has a ripple current rating of 3900 and a leakage current of 1820 at 5 minutes. The capacitor has a lifetime of 5000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LQR2W821MSECBN technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 3900mA |
| Leakage Current | 1820@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 35 X 110mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |