Nichicon LQS2G331MELB35 technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Leakage Current | 1.08mA |
| Length | 35mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.2A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |