Nichicon LQS2V221MELZ35 technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Leakage Current | 830uA |
| Length | 35mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |