Nichicon LQS2V681MELB50 technical specifications.
| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.46mA |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.7A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LQS |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |