Nichicon LQS2W271MELC30 technical specifications.
| Capacitance | 270uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.04mA |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.23A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |