Nichicon LQS2W331MELB40 technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.15mA |
| Length | 40mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.38A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |