The Nichicon LQS2W391MELB50 is a 390uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance and a voltage rating of 450V. It features a radial package with a diameter of 30mm and a height of 2.047 inches when seated. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 200.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LQS2W391MELB50 technical specifications.
| Capacitance | 390uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 2.047inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Leakage Current | 1.25mA |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.61A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |