Nichicon PCG1C271MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 270uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mR |
| Height | 8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 864uA |
| Length | 8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.025R |
| Ripple Current | 3.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CG |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |