This 6.8uF aluminum electrolytic capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. The capacitor is packaged in a radial case with a diameter of 5mm and a height of 5.9mm. It is designed for surface mount applications and has a lead pitch of 1.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 5.3mm |
| Diameter | 5mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 92mR |
| Height | 5.9mm |
| Lead Pitch | 1.6mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.3mm |
| Life (Hours) | 4000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 600mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PCR |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| RoHS | Compliant |