Nichicon PLF0E561MCO1 technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.08% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6mR |
| Height - Seated (Max) | 0.354inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.138inch |
| Leakage Current | 280uA |
| Length | 9mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 4.8A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LF |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.5V |
| DC Rated Voltage | 2.5V |