Nichicon PLF1A680MDL4 technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.3mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mR |
| Height | 10.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Length | 10.5mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LF |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |