Nichicon PLF1E100MCL7 technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 65mR |
| Height | 6mm |
| Height - Seated (Max) | 0.255inch |
| Lead Diameter | 0.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Leakage Current | 125uA |
| Length | 6mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PLF |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |