Nichicon QXK2J104KTPTZH technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 7.8mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Dissipation Factor | 0.8% |
| Height | 14.1mm |
| Height - Seated (Max) | 0.614inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 17.5mm |
| Length | 20.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB, Radial |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | XK-ZH |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Type | General Purpose |
| Voltage | 630V |
| Voltage Rating | 630V |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.307inch |