Cap Film 2.2uF 250V PP 10% (31.5 X 12.6 X 21.9mm) Radial 27.5mm 105°C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 250VDC|125VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 125VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 31.5 X 12.6 X 21.9mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |