Cap Film 0.1uF 50V PET 10% (9 X 5.5 X 12mm) Radial 5mm 85°C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 5.5mm |
| Dielectric | PET |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 9mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |