Nichicon RHT1C331MDN1 technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16mR |
| Lead Pitch | 5mm |
| Leakage Current | 1.056mA |
| Length | 12.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 4.75A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FPCAP, RHT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |