Nichicon RL80E561MDN1KX technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6mR |
| Height | 8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Pitch | 0.138inch |
| Leakage Current | 500uA |
| Length | 8mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 6.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FPCAP, RL8 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.5V |
| DC Rated Voltage | 2.5V |