Nichicon RL80G821MDN1KX technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6mR |
| Height | 8mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Leakage Current | 820uA |
| Length | 8mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 6.1A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |