Cap Alum 220UF 20% 16V Axial
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Axial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Series | PC |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| RoHS | Compliant |