This 100uF aluminum electrolytic capacitor from Nichicon features a DC rated voltage of 6.3V and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is packaged in a axial configuration and is available in tape and reel packaging. It is RoHS compliant and has a ripple current of 110mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Axial |
| Construction | AXIAL |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 12mm |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Length | 12mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 110mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| RoHS | Compliant |