Cap Aluminum Lytic 3300uF 25V 20% (16 X 41.5mm) Axial 1710mA 2000h 85°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Axial |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Length | 41.5mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.71A |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VX |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| RoHS | Not Compliant |