Cap Aluminum Lytic 330uF 50V 20% (10 X 26mm) Axial 560mA 2000h 85°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Length | 26mm |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VX |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| RoHS | Compliant |