This 2200uF electrolytic capacitor has a rated voltage of 63VDC and a tolerance of 20%. It features a negative capacitance tolerance of -20 and a positive capacitance tolerance of 20. The capacitor has a ripple current of 1920 and a leakage current of 4158uA at 1 minute and 1386uA at 2 minutes. It is designed for through hole mounting with an axial termination style. The operating temperature range is -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2200uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 1920mA |
| Leakage Current | 4158@1Min|1386@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 18 X 41mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Special Features | Axial Lead |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |