Cap Aluminum Lytic 3300uF 63V 20% Axial 2000h 85°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Axial |
| Dissipation Factor | 0.08% |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 52mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 180 |
| Packaging | Bulk |
| Series | VX |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| RoHS | Compliant |