VX Series 10 uF 35 V 85°C Axial Aluminum Electrolytic Cap
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Axial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11mm |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | VX |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |
| RoHS | Compliant |