Cap Aluminum Lytic 2200uF 35V 20% (16 X 31.5mm) Axial 1580mA 2000h 85°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2mF |
| Package/Case | Aluminum |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 31.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.58A |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VX |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |
| RoHS | Not Compliant |