Nichicon UBT1E331MPD8 technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 10mm |
| Dissipation Factor | 0.14% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 75mR |
| Height | 16mm |
| Height - Seated (Max) | 0.709inch |
| Impedance | 75mR |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 16mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 945mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UBT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |