Nichicon UBT1E331MPD8TD technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.709inch |
| Impedance | 75mR |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 472.5mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UBT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |