This 22uF aluminum electrolytic capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is constructed with a radial design and has a diameter of 10mm and a height of 12.5mm. The capacitor has a lead diameter of 0.6mm and a lead pitch of 5mm. It is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. The capacitor is rated for 100V and has a leakage current of 4uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon UBT2A220MPD8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 10mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800mR |
| Height | 12.5mm |
| Impedance | 800mR |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Leakage Current | 4uA |
| Life (Hours) | 3000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UBT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon UBT2A220MPD8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.