Nichicon UBT2C470MHD technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 12.5mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height | 20mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 187mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 160V |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |