Nichicon UBT2D220MPD technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 10mm |
| Height | 25mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Leakage Current | 276uA |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 126mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UBT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 200V |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |