Nichicon UBT2G100MPD8TO technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 86mA |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |